Increase Size Decrease Size Reset font to default

NEYCE Müzikevi

tr en

NEY BAKIMI

Neyinizi uzun süre herhangi bir tahribata uğramadan kullanmak istiyorsanız bakımı için aşağıdaki önerileri dikkate alınız.

Başparesini sık sık çıkarıp takmayınız. Başka bir neyin başparesiyle değiştirmeyiniz. Aksi halde başparenin geçtiği boğumda bollaşma yaratarak seslerin bozuk çıkmasına neden olursunuz.
Duvara dayalı halde tutmayınız. Ney'inizi düz bir masa ve benzeri bir yerde, başparesi zeminin dışında kalacak, delikleri yukarı gelecek ve gövdesi zemine temas edecek şekilde saklayınız.
Taşıma haricinde, plastik veya kutu gibi hava almayacak yerlerde uzun süre tutmayınız.
Neyinizi soba ve kalorifer yanında yada aşırı sıcak yada soğuk havada bırakmayınız.
Neyinizi aldıktan ve ilk yağlaması yapıldıktan sonra ortalama süre olarak ilk 3 ay için 15 günde bir sonraki aylarda ise ayda bir tatlı badem yağını fındık yağı ile seyrelterek(1/1 oranında) yağlamanızı öneriyoruz.
Yağlama işlemi için pratik yol ney'inizin deliklerini ve alttan streç folyo ile kapatıp üstten doluncaya kadar yağ koyduktan sonra(yaklaşık 10 dakika) yağı tekrar saklama kabına boşaltıp en alt deliğinden asarak yağın süzülmesini sağlamaktır. Bu yöntemi diğer yöntemlerle yağlama şansınız yoksa -zorunluluk nedeniyle- kullanabilirsiniz.
Eğer uzun ve dar kalın ve de sağlam naylon torbalardan bulabilirseniz ney'inizi içinde yağlamak çok daha pratik bir yol olur. On dakikalığına içine yağ konulmuş dar uzun torba içinde tutalarak her yeri yağlanan ney çıkarıldıktan sonra dış yüzeyi kurulanarak en alt deliğinden asıllıp en az 4-5 saat süzdürülür. Süzülen yağ tekrar kullanılmak üzere yağ kabına geri konulabilir.
Yağlama işlemini, 80-90 cm'lik 5 cm çapında PVC bir borunun, bir tarafını kör tapa ile kapatıp içine yeterli miktarda (1 - 1,5 kg) yağ ile doldurarak yapabilirsiniz. Bu işlemi uygularken neyinizin başparesini çıkarıp, baş kısmı başaşağı gelecek şekilde yağlama tankına daldırınız. (Birden fazla ney'iniz varsa bu yol daha pratiktir.)
Yağlama tankında 10 dakika tutmak yeterlidir.Yağlama işlemi bittiğinde dışını kurulayınız, neyinizi en alt deliğinden asınız ve 4-5 saat süreyle altındaki bir kaba süzdürünüz. Süzülen yağı tekrar kullanılmak üzere tanka geri boşaltabilirsiniz.

Ney 'in yağlama süresi ney inizin yaşıyla doğru orantılı olarak artmalıdır.  Yaklaşık on yıldan sonra bu süre arttırılabilir
Çok eski neylerin cidarlarındaki su kurumaya başladığından kırılganlıkları artar.  Bu nedenle daha fazla süre yağda bırakılmasında fayda vardır. 

Ney "inizi yağlarken harbi benzeri bir çubuk kullanılması, neyin iç açkılarına hasar vererek neyin akordunu bozabilir.
Dikkat Ney 'inizin üniform olarak yağlanmaması eğriliklere sebep olabilir.
Neyinizin başparesinin takıldığı boğaz boğumunda küf ve kötü kokular oluşmasını istemiyorsanız, üflemeden önce ağız temizliğinize dikkat ediniz. Sigara içtikten sonra ya da içerken ney üflemeyiniz.
Ney'inizi koyduğunuz düz zemin üzerine kadife gibi biraz kalınca bir örtü koyabilirsiniz.
Başpareniz boynuz ise ney ile aynı periyotlarda başpare de yağlanmalıdır.