Increase Size Decrease Size Reset font to default

NEYCE Müzikevi

tr en

NEY YAPIMI

Hatay yöresinden kesilmiş kamışlardan üretilen ve hassas elektronik aletlerle kontrolleri yapılmış, akort garantili profesyonel neyler...   

Ney yapımında kullanılan en kaliteli kamışlar ülkemizde Akdeniz ve Doğu Akdeniz bölgesinde özellikle Hatay yöresinde yetişmektedir. Neyde aslolan sestir, bazen son derece pürüzsüz, dört dörtlük açkıya gelen, dolgun, uygun bir kamış size hiç de beklediğiniz sesi vermeyebilir. Neylik kamışın kalitesi sesini etkileyen en önemli unsurdur.
NEY YAPIMCISININ DOĞRU AÇKIYI YAPABİLMESİ İÇİN AYNI ZAMANDA NEYZEN OLMASI GEREKİR. Tüm perdelerin doğru sesi verebilmesi için kuşkusuz neyzenin o sesleri her perdede doğru üfleyebilmesi de gerekir.

İŞÇİLİKTE TİTİZLİK ise iki açıdan önemlidir birincisi her kamışın kendi içinde en doğru akordunu bulmak için ikincisi de estetik görünüm açısından. Doğadaki binlerce kamışın arasından seçilir neylik kamış, hiçbiri diğerine benzemez. Parmak izlerimiz kadar farklıdır. Dolayısıyla neye giden yolda da kamışın yapısına uygun en doğru açkıyı
bulmak gerekir: Ney’i doğru akord etmek bu anlama gelir. Doğadan gelen kamışın doğal dokusunun korunmuş olması, kendine has parlaklığının saklanması, özgünlüğünün kaybolmaması ney yapımı sırasında uygulanan işlemlerde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Ve sadece basit bir estetik ayrıntı sayılmamalıdır.

Kullanılan hassas elektronik aletler, neyzenin üfleme yetkinliği, titiz bir işçilik, kullanılan malzemenin kalitesi, menşei ve yapılan işe gönül verme... Tüm bunların birleşiminden neyzene ömür boyu eşlik edebilecek bir ney ortaya çıkar. Eğer doğru akord edilmiş, yani açkısı doğru yapılmış bir neyiniz varsa KAMIŞTAN NEYE NEYDEN NEFESE GIDEN YOL uzar da uzar. Doğanın bu son derece basit ama bir o kadar karmaşık harikası üfleyenin elinde yıllara meydan okur. İyi bir işçilik üfleyenin de maharetiyle birleştiğinde ney ve neyzenin yolları birleşecektir.